Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Naujos vejos įrengimas – ne iššūkis. Kas svarbu?

Kiekvienas įsikūręs naujame name laukia, kada galės basomis vaikščioti po išpuoselėtą ir dekoratyvią veją. Tačiau, kad veja tokia būtų, reikia nemažai laiko ir pastangų. Kad pastangos nebūtų bevaisės, svarbu žinoti pagrindinius naujos vejos įrengimo principus ir taisykles. Kai jas žinote, kelias išpuoselėtos ir dekoratyvios vejos link nebus toks sunkus. Kaip įrengti naują veją, konsultuojamės su UAB „Nojus“ specialistais. Jie teigia, kad yra du svarbiausi veiksniai, nuo kurių priklauso vejos kokybė – tai sėklos ir dirvos paruošimas.

Kaip paruošti dirvą vejai?

Pirmiausia, reikia paminėti, kad dirvą vejai ruošti galima rudenį arba pavasarį. Pavasarinį dirvos ruošimą vejai pradėti reikia, kai dirva kelių centimetrų gylyje įšyla iki 7–8 °C šilumos, todėl nuo antros gegužės pusės yra tinkamiausias laikas kibti į darbus ir ruošti dirvą vejai.

Viena iš svarbiausių tolygios vejos sąlygų – tolygiai suformuotas sklypo reljefas, tolygiai išdirbta ir suslėgta dirva, ypač viršutinis juodžemio sluoksnis.

Prieš pradedant darbus reikia nuspręsti, ar bus įrenginėjamos požeminės drenažo ir vejos laistymo sistemos. Drenažas yra būtinas sklypams, kuriuose nėra galimybės vandens perteklių pašalinti suformuojant nuolydžius, taip pat, kuriuose yra sunkus ir vandenį blogai sugeriantis dirvožemis. Drenažui galima naudoti laidaus grunto sluoksnį po viršutiniu derlingo dirvožemio sluoksniu, o žemiausioje vietoje numatyti galimybę vandeniui pasišalinti. Taip pat galima naudoti drenažinius vamzdžius ir vandens surinktuvą. Vejos laistymo sistemą galima įrengti jau paruošus dirvą vejai.

Jei veja įrenginėjame natūraliame sklype esančiame dirvožemyje, pirmasis darbas yra senos velėnos ir piktžolių naikinimas. Jas specialistai rekomenduoja išpurkšti herbicidais. Maždaug po 2–3 savaičių sena augmenija bus nudžiūvusi, tada dirvą reikia perkasti ir nudžiūvusius augalus su šaknimis išrinkti. Kartu išrinkti reikia ir akmenis, grumstus, statybines atliekas, pagalius ir kitas šiukšles. Jei viršutiniam dirvos sluoksniui papildomai vešite juodžemį, rekomenduojama palaukti, kol augalai sudygs, tada juos išpurkšti herbicidais. Tačiau, jei tiek laukti negalite, galite veją sėti iš karto, o piktžoles naikinti selektyviniu būdu arba herbicidais jau iš sudygusios vejos.

Taip pat specialistai rekomenduoja atlikti dirvožemio rūgštingumo tyrimą. Jo rezultatai parodys, kiek ir kokių medžiagų trūksta dirvožemiui. Dirvožemį palaistykite, įterpkite reikalingas medžiagas, patręškite mineralinėmis trąšomis arba durpėmis. Reikalingos medžiagos ir trąšos turėtų pasklisti 15 cm gylyje, toks turėtų būti ir viršutinis juodžemio sluoksnis.

Kitas darbas – dirvožemį išlyginti ir suvoluoti. Šį darbą atlikite itin atsakingai, nes vejai reikalingas labai tvirtas pagrindas. Lyginti rekomenduojama 2–3 kartus ir būtinai sausą dirvą: išlyginkite, gausiai palaistykite, o išdžiūvus vėl lyginkite.

Geriausias būdas patikrinti, kada jau galima sėti – tai pavaikščioti po dirvą: pėdos negali būti gilesnės nei pusė centimetro. Kai pagrindą tinkamai paruošėte, dirvožemį lengvai supurenkite ir tada jau sėkite sėklas.

Kokias sėklas rinktis?

Veją sėti geriausia pavasarį arba antroje vasaros pusėje. Vejos sėklas reikia berti tolygiai dvejomis kryptimis: skersai ir išilgai sėjamojo ploto. Sėti galima rankomis, tačiau tolygiai tai padaryti yra sunku, geriau naudoti specialius barstytuvus. Pasėjus sėklas grėbliu švelniais judesiais reikia sumaišyti su viršutiniu dirvožemio sluoksniu, suvoluoti ir palaistyti.

Laistykite labai atsargiai, nes stipri vandens srovė gali nuplauti sėklas. Tą patį padaryti gali ir gausus lietus, todėl sėkite giedrą ir nelietingą dieną. Tačiau baimindamiesi išplauti sėklas, neleiskite dirvai ir perdžiūti, nes sėklos nesudygs, jas gali išpustyti vėjas. Sėklos sudygti turi per 5–15 dienų, o kai veja užauga iki 2,5–5 cm aukščio, ją laistykite rečiau.

UAB „Nojus“ vejos sėklų asortimente – aukštos kokybės vejų sėklų mišiniai „Hortnas“. Galite rinktis mišinį Gazon, skirtą bendro naudojimo miesto vejoms, gėlynams, vaikų aikštelėms, vejoms prie gyvenamųjų ir visuomeninės paskirties pastatų. Taip pat mišinį Shadow, skirtą šešėlyje augančioms vejoms, Sport – atsparų intensyviam naudojimui, trypimui, mechaniniams pažeidimams, Sahara/ Sandy – tinkantį sportinėms ir dekoratyvioms vejoms sausuose dirvožemiuose. Galite rinktis mišinį Roadside, atsparų sunkioms dirvožemio sąlygoms, tinkantį pakelėms ir šlaitams. Galiausiai, mišinį Universal – populiariausią gyvenamųjų namų kvartalų želdiniams, vejoms šalia namų, bendro naudojimo ir ekologiškiems želdiniams.

Taigi, tinkamai paruoškite dirvožemį bei pasirinkite kokybišką sėklų mišinį, skirkite laiko bei dėmesio ir mėgaukitės tolygia ir dekoratyvia veja. Veja yra didžiausia sklypo puošmena, todėl remkitės UAB „Nojus“ specialistų patarimais, kad netektų nusivilti.